Kreu i Vetëvendosjes, Albin Kurti, ka pritur sot në një takim ambasadorin turk në Kosovë, Cagri Sakar.

Kurti ndër të tjera ka folur edhe për çështjen e vendosjes së Ambasadës së Republikës së Kosovës, në Jerusalem.

Sipas tij, vendi se ku do të vendoset ambasada është një çështje që do të shqyrtohet, duke parë edhe dokumentacionin e Qeverisë aktuale.

“Sot, kryeministri në ardhje, Albin Kurti, bashkë me kandidaten për deputete, Fitore Pacolli dhe asistenten ekzekutive, Valë Gjonbalaj, në zyrat e Lëvizjes priti ambasadorin e Turqisë, z. Çağri Sakar dhe sekretaren e dytë të ambasadës, znj. Dilara Köseoğlu.
Ambasadori uroi kryetarin Kurti për rezultatin e zgjedhjeve, duke theksuar se ai dhe Turqia janë të interesuar të thellojnë bashkëpunimin me Qeverinë në ardhje. Kryetari Kurti e falendëroi ambasadorin për vizitën, si edhe për letrën e urimit nga presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan.
Kryeministri në ardhje, Kurti e informoi ambasadorin për prioritetet e Qeverisë së tij dhe potencoi se në raport me Turqinë do të fokusohemi në shtimin e marrëdhënieve tona bilaterale, posaçërisht në fushën e zhvillimit ekonomik.
Sa i përket çështjes rreth vendosjes së Ambasadës së Republikës së Kosovës në Jerusalem, Kurti tha se njohja dhe vendosja e marrëdhënieve diplomatike me shtetin e Izraelit është shumë e rëndësishme për Kosovën, dhe mundësi e mirë për zhvillim, ndërsa rreth vendit se ku do të vendoset ambasada është një çështje që do të shqyrtohet duke parë edhe dokumentacionin e Qeverisë në ikje.
Në fund, të dy u dakorduan që porsa të formohen institucionet e reja të legjislaturës së tetë do të vazhdojmë bashkëpunimin midis dy vendeve tona mike”, thuhet në njoftimin e Lëvizjes Vetëvendosje.

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 2.914 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 467 raste pozitive.
Brenda 24 orëve janë raportuar 9 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Pejë 2 raste (65, 63 vjeç), Prishtinë 2 raste (75, 51 vjeç), Deçan 1 rast (77 vjeç), Gjakovë 1 rast (65 vjeç), Kaçanik 1 rast (55 vjeç), Prizren 1 rast (77 vjeç), Rahovec 1 rast (89 vjeç).
Numri total i rasteve pozitive është 69.697 raste nga 310.246 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.608 raste të vdekjes.
Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 214 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 60.063 raste, kurse numri i rasteve aktive është 8.026.
Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 188 raste, Pejë 42 raste, Ferizaj 29 raste, Podujevë 25 raste, Prizren 24 raste, Gjakovë 21 raste, Mitrovicë 20 raste, Fushë-Kosovë 16 raste, Gjilan 16 raste, Suharekë 13 raste, Lipjan 10 raste, Kamenicë 8 raste, Kaçanik 8 raste, Viti 8 raste, Vushtrri 8 raste, Shtime 6 raste, Drenas 5 raste, Istog 5 raste, Rahovec 4 raste, Deçan 3 raste, Klinë 3 raste, Dragash 2 raste dhe me nga një rast komunat Graçanicë, Obiliq dhe Skenderaj.

Rreth 5 mijë vota me kusht janë numëruar në Qendrën e Numërimit dhe Rezultateve deri tani.

Nga ky numërim, Lëvizja Vetëvendosje ka marrë 2.230 vota, Partia Demokratike e Kosovës 1.134, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës 695, Lidhja Demokratike e Kosovës 491, Nisma Socialdemokrate 172 etj, raporton IndeksOnline.

Janë rreth 31 mijë e 500 vota me kusht dhe rreth 2 mijë e 800 vota të personave me nevoja të veçanta, të cilat u takojnë komunave të ndryshme dhe që do të numërohen këtu në QNR.

Valon Loxha nga Peja, i cili u bë i njohur pas një kronike ku tregonte se i merr veturat që i gjen të hapura, është arrestuar mbrëmjen e së dielës.

Express mëson se Loxha ka marrë veturën zyrtare të kryetarit të Pejës, Gazmend Muhaxheri.

Me veturën e Muhaxherit, Loxha po dyshohet se ka shkuar në Rugovë.

Rastin e ka konfirmuar edhe Prokuroria Themelore e Pejës.

Shkodran Nikçi, zëdhënës i Prokurorisë, ka deklaruar për Express se i dyshuari është ndaluar për 48 orë.

“Lidhur me këtë rast, me urdhër të prokurorit të shtetit është ndaluar një person i dyshuar, për 48 orë”, ka deklaruar Nikçi.

Ndërkohë, para pak ditësh, Valon Loxha kishte deklaruar se kjo që po bën nuk është vjedhje.

Ai pati thënë se i merr veturat që i gjen të hapura, ndërkaq e quante budallallëk të pronarëve se pse ata harrojnë t’i mbyllin veturat e veta.

Një person e ka qëlluar me armë zjarri qenin e bashkëfshatarit të tij duke e mbytur në vend.

Sipas njoftimit të policisë, i dyshuari mashkull kosovar derisa ka qenë duke i ruajtur bagëtitë e tij me qenët e racës së Sharrit , i është afruar një qenë pronë i bashkëfshatarit të tij i llojit të gjuetisë i cili ka sulmuar qenin e të dyshuarit , për ta ndalur sulmin i dyshuari me armën e tij të gjuetisë të cilën e kishte me leje ka goditur qenin e bashkëfshatarit të cilin e ka mbytur në vend.

Arma e përdorur e llojit pushkë gjuetie, njëzetë e dy fishek dhe një gëzhojë janë konfiskuar.

Rasti nën hetime.
“Prizren 28.02.2021 – 15:50. I dyshuari mashkull kosovar derisa ka qenë duke i ruajtur bagëtitë e tij me qenët e racës së sharrit , i është afruar një qenë pronë i bashkëfshatarit të tij i llojit të gjuetisë i cili ka sulmuar qenin e të dyshuarit , për ta ndalur sulmin i dyshuari me armën e tij të gjuetisë të cilën e kishte me leje ka goditur qenin e bashkëfshatarit të cilin e ka mbytur në vend. Arma e përdorur e llojit pushkë gjuetie, njëzetë e dy fishek dhe një gëzhojë janë konfiskuar. Rasti nën hetime”, thuhet në njoftim të policisë.

Në pikën kufitare të Morinës janë krijuar rreshte të gjata të makinave që po kthehen në Kosovë nga Shqipëria.

Kjo situatë është konkretizuar mbrëmjen e së dielës në pikën kufitare të Morinës, ku qindra makina me qytetarë nga Kosova kanë pritur në radhë për orë të tëra për t’u kthyer në shtëpitë e tyre pas një fundjave në Shqipëri.