KOSOVË

0 988

Instituti për Hetimin e Krimeve të Luftës, ka bërë përurimin e tre librave në të cilat janë paraqitur krimet e kryera nga forcat serbe...
0 905

Patriarku serb Irinej pas prononcimit të djeshëm, ku ka kërcënuar me forcë nëse nevojitet që të mbrohet Kosova dhe trashëgimia serbe, sot përmes një...
0 819

Ministri Neziri tha se të gjithë aktorët që marrin pjesë në bisedime për zgjidhjen e krizës politike në vend do të kenë “epilog përfundimtar...
0 1245

Kryeministri i Republikës, Isa Mustafa, ka thënë se Kosova nuk do të heqë dorë pranimi pasi siç tha ai, Kosova ka nevojë për UNESCO,...
0 773

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, priti në takim drejtoreshën për Evropën Perëndimore, Ballkanin Perëndimor dhe Turqinë në BE, Angelina Eichhorst. Gjatë takimit, ku ishin të...
0 1189

Dita D për trashëgiminë kulturore serbe në Kosovë sipas gjitha gjasave do jetë 9 nëntori, ku planifikohet që brenda një sesioni dy-javor të Konferencës...
0 999

Përfaqësues i Posaçëm i Bashkimit Evropian në Kosovë, Samuel Zbogar thotë se Marrëveshja e Stabilizim Asocimit sjell obligime të reja, sidomos në kornizën ligjore....
0 1216

Vartësit e peshkopit serb të Manastirit të Deçanit, Sava Janjiq, po dhe ai vetë, siduket i kanë harruar “punët e Perëndisë”, pasi ai po...
0 727

Autoritetet serbe kanë vazhduar fushatën kundër anëtarësimit të Kosovës në UNESCO, duke e lansuar një faqe interneti. Pas postimit të disa filmave në internet rreth...
0 798

Ministrja për Dialog, Edita Tahiri ka bërë me dije se do të nënshkruhet memorandumi në mes të Ministrisë së Planifikimit Hapësinor dhe dy kryetarëve...

KULTURË

0 2722

Xamia Tur-u Sina në Etiopi, e cila prej më shumë se gjysmë shekulli ka arritur të ekzistojë që është e ndërtuar prej kashte,...