KOSOVË

0 931

Kuvendi i Kosovës pritet që përfundimisht t’i votojë të premten amendamentet e shumëpërfolura për Gjykatën Speciale, ndërsa Projektligji për Dhomat e Specializuara mbetet në...
0 840

Asociacioni serb i komunave mund të krijohet brenda dy muajsh nëse në takimin e 23 qershorit në Bruksel, mes dy kryeministrave Mustafa e Vuqiq,...
0 1021

Kryeministri i Kosovës, Isa Musta, ka thënë se për herë të parë pasluftës ekonomia është prioritet. Ai ka thënë se për tre muajt e...
0 933

Me moton “Ti je pjesë e atdheut”, Ministria e Diasporës ka nisur sot një fushatë për promovimin e regjistrimit të diasporës, raporton KTV. Në kuadër...
0 957

Është shkruar se kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, dhe nënkryetari i Komunës, Dardan Sejdiu, mund të largohen nga Lëvizja "Vetëvendosje". Lidhur me këtë,...
0 983

Kushtetuta e Kosovës vazhdon të jetë kalimtare, kurse pavarësia ende nën mbikëqyrjen ndërkombëtare, vlerësojnë njohës të çështjeve juridike. Më 15 qershor të këtij viti, Kosova...
0 1066

Kreu i AAK-së Ramush Haradianj është pritur në aeroportin e Rinasit në Tiranë nga simpatizantët dhe mbështetësit e tij. Rreth orës 00:30 të mesnatës ka...
0 785

Qindra veteranë të luftës kanë bllokuar magjistralen Kaçanik- Shkup për qarkullimin e kamionëve të cilët bartin mall nga Maqedonia. Udhëheqësi i kësaj proteste, Xhevdet Qeriqi...
0 1061

Përveç pickimit nga rriqrat, këtë vit njerëzit, veçmas banorët e vendeve rurale, po rrezikohen edhe nga gjarpërinjtë. Vetëm për një muaj, në Klinikën Infektive...
0 775

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka thënë se për rastin Haradinaj, nuk ka folur me askënd në Slloveni. Ai, siç transmetojnë mediet serbe ka deklaruar...

KULTURË

0 2126

Drejtoria Rajonale e dorëshkrimeve në qytetin Konya të Turqisë restauron një prej kopjeve të dorëshkrimit "El-Kanun Fi’t Tıbb" i cili për qindra vjet...