KOSOVË

0 858

Policia e Kosovës vazhdon ta monitoroi situatën nga afër sa i përket pjesëmarrjes së qytetarëve të Kosovës në luftërat jashtë vendit dhe kërcënimet nga...
0 842

Lëvizja Vetëvendosje ka organizuar sot në Tiranë një tryezë me përfaqësues të medias, shoqërisë civile dhe historianë shqiptarë, për të folur mbi marrëveshjet mes...
0 541

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar “Statistikat e Jurisprudencës për Persona të Mitur 2014”, me të dhëna statistikore për personat e mitur,...
0 592

Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiq, ka thënë se Serbia është duke e zhvilluar një betejë të vështirë diplomatike për të parandaluar pranimin e...
0 694

Kërkesa për energji elektrike shtohet në ditët e dimrit, ndërsa kapacitetet prodhuese në Korporatën Energjetike të Kosovës (KEK), nuk mund ta mbulojnë kërkesën. Gjatë verës...
0 721

Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga, në kuadër të aktiviteteve me rastin e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, u takua në Nju Jork...
0 824

Kryeministri turk, Ahmet Davutoğlu është takuar me Kryeministrin e Kosovës, Isa Mustafa dhe më pas është takuar edhe me Kryeministrin e Belgjikës, Charles Michel. Kryeministri...
0 780

Ish-nënkryetari I Kuvendit të Kosovës, Naim Maloku, duke komentuar situatën e krijuar së fundi nga opozita në Kuvend, ka vlerësuar se bllokadat e punës...
0 993

Dy pronarët e “Apex” (Play4Ëin) dhe nëntë bashkëpunëtorët e tyre, të hënën (sot), do të ulen në bankat e të akuzuarve. Ata dyshohen për...
0 1134

Kryeprokurori i Prokurorisë Themelore në Prizren, Sylë Hoxhaj, nuk pajtohet me konstatimin se Prizreni është shndërruar në kryeqytet të fajdeve. “Nuk qëndron konstatimi se kryeqyteti...

KULTURË

0 2775

Xamia Tur-u Sina në Etiopi, e cila prej më shumë se gjysmë shekulli ka arritur të ekzistojë që është e ndërtuar prej kashte,...