KOSOVË

0 745

Sot rreth orës 9:30 ka filluar rindërtimi i shtëpive të shqiptarëve në lagjen “Kroi i Vitakut” në veri të Mitrovicës. Përfaqësuesi i banorëve të lagjes...
0 825

Vijon procesi i numërimit të votave që prej mbrëmjes së djeshme. ASHE (e majta) ka tashmë të konfirmuar bashkinë e parë të fituar, atë...
0 837

Qindra banorë të fshatit Llapushnik dhe rrethinë po protestojnë para Komunës së Drenasit, ku po kundërshtojnë vendimin për ndërtimin e një kishe në fshatin...
0 867

Kuvendi i Kosovës pritet që përfundimisht t’i votojë të premten amendamentet e shumëpërfolura për Gjykatën Speciale, ndërsa Projektligji për Dhomat e Specializuara mbetet në...
0 780

Asociacioni serb i komunave mund të krijohet brenda dy muajsh nëse në takimin e 23 qershorit në Bruksel, mes dy kryeministrave Mustafa e Vuqiq,...
0 960

Kryeministri i Kosovës, Isa Musta, ka thënë se për herë të parë pasluftës ekonomia është prioritet. Ai ka thënë se për tre muajt e...
0 858

Me moton “Ti je pjesë e atdheut”, Ministria e Diasporës ka nisur sot një fushatë për promovimin e regjistrimit të diasporës, raporton KTV. Në kuadër...
0 866

Është shkruar se kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, dhe nënkryetari i Komunës, Dardan Sejdiu, mund të largohen nga Lëvizja "Vetëvendosje". Lidhur me këtë,...
0 890

Kushtetuta e Kosovës vazhdon të jetë kalimtare, kurse pavarësia ende nën mbikëqyrjen ndërkombëtare, vlerësojnë njohës të çështjeve juridike. Më 15 qershor të këtij viti, Kosova...
0 991

Kreu i AAK-së Ramush Haradianj është pritur në aeroportin e Rinasit në Tiranë nga simpatizantët dhe mbështetësit e tij. Rreth orës 00:30 të mesnatës ka...

KULTURË

0 2895

Xamia Tur-u Sina në Etiopi, e cila prej më shumë se gjysmë shekulli ka arritur të ekzistojë që është e ndërtuar prej kashte,...