KOSOVË

0 850

Të premten në Gjykatën Themelore të Mitrovicës, në veri të këtij qyteti, prokurori i EULEX-it, Charles Hardaway, ka dhënë fjalën e tij përfundimtare në...
0 1672

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, emëroi sot Dalibor Jevtic, në pozitën e ministrit për Komunitete dhe Kthim. Jevtic vjen nga Lista Serbe. Lista Serbe...
0 814

Autoritetet doganore të Kosovës, vetëm për tre muajt e parë të këtij viti kanë evidentuar 260 raste te kontrabandës më mallra të ndryshme. Sipas zyrtarëve...
0 879

Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga, ka pritur sot në një takim kryetarin e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinajn, të cilët...
0 933

Kosova është angazhuar vetë që trupat e FSK-ës nuk do të zbarkohen në veri të Kosovës, pa lejen parapake të NATO-s. Kjo është një përgjigje...
0 787

Zyra për Kosovën në Qeverinë e Serbisë ka publikuar sot Raportin mbi përparimin në dialogun Beograd – Prishtinë, transmetojnë mediet serbe. Këtë raport gjashtëmujor dje...
0 1258

Qytetarët e Prizrenit, e këtij qyteti historik e të lashtë, kanë traditë të vjetër në prodhimtari e tregti. Prizreni njihet edhe sot e kësaj...
0 1047

Ish-luftëtarët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, të Brigadës 133 “Ardian Krasniqi” të Zonës Operative të Dukagjinit, kanë protestuar sot në qendër të qytetit të...
0 847

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti në një deklaratë për KTV-në e ka cilësuar protestën politike duke thënë se organizatorët janë të LDK-së dhe se...
0 919

Misioni i EULEX-it, ka sqaruar edhe një herë incidentin që ndodhi dje ku një person ishte duke e vuajtur burgun, por ai u kërkua...

KULTURË

0 2894

Xamia Tur-u Sina në Etiopi, e cila prej më shumë se gjysmë shekulli ka arritur të ekzistojë që është e ndërtuar prej kashte,...