MAQEDONI

0 600

Krahas protestës së qytetarëve të Shkupit para ndërtesës së Qeverisë, protesta për vrasjen e të riut, Martin Neshkoski, mbahet edhe në disa qytete të...
0 805

Pushteti aktual për të ruajtur projektin “Shkupi 2014” tashmë i ka dhënë statusin e trashëgimisë kulturore. Sipas portali A1on, përveç projektit të përmendoreve, ndërtesave dhe...
0 977

Kreu i BFI-së, Sulejman Rexhepi, tha se të mbledhur bashkërisht kanë një pajtueshmëri të plotë që të njëzëri të dënojnë aktin që sot ndodhi...
0 1044

Përmes një kumtese adresuar opinionit shqiptar në trojet etnike dhe në diasporë, që thuhet se është lëshuar Shtabi i Përgjithshëm i Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare,...
0 931

Sylejman Osmani nga Malina e Karadakut të Shkupit mohon akuzat e ngritura nga policia maqedonase për ndërlidhjen e tij me incidentin në Gushincë. Policia maqedonase...
0 1263

Marrëveshja e bashkëpunimit financiar ushtarak e firmosur mes Turqisë dhe Maqedonisë më 21 nëntor 2012 u miratua nga ana e Parlamenti i Maqedonisë. Me anë...
0 857

Dega e RDK-së në Gostivar reagon ashpër ndaj komunikatës hileqare të Komunës së Gostivarit për gjoja votim kundër për lirim nga pagesa për objekt...
0 796

Në Karadakun e Shkupit po mbretëron një qetësi dhe se vazhdon të ketë prani policore. Në akset rrugore që çojnë drejt këtij destinacioni nga ana...
0 889

Analisti i njohur kosovar, Halil Matoshi në një bisedë ekskluzive për agjencinë e lajmeve INA flet gjendjen e rëndë të shqiptarëve në Maqedoni. Matoshi kërkon...
0 852

Dje është zhvilluar takimi i parë i punës mes kryetarit të të RDK-së Vesel Memedi dhe kryetarit të PDSH-së së Reformuar z. Ziadin Sela. Në...

KULTURË

0 2777

Xamia Tur-u Sina në Etiopi, e cila prej më shumë se gjysmë shekulli ka arritur të ekzistojë që është e ndërtuar prej kashte,...