BOTË

0 1169

Edhe gjashtë vite pas përmbysjes së qeverisjes 42-vjeçare të Muammar Gadafit si rezultat i kryengritjeve që filluan në shkurt të vitit 2011, në...
0 1045

Nga Erdal ŞİMŞEK  Shprehja "terrorizmi islamik" që përdori kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel gjatë vizitës zyrtare në Turqi shkaktoi shumë polemika. Merkel e emërtoi "terrorist...
0 1305

Në operacionin e Forcave të Armatosura Turke “Mburoja e Eufratit”, që vazhdon në veri të Sirisë me qëllim spastrimin e kësaj zone nga elementët...
0 1281

Presidenti Rexhep Tajip Erdogan (Recep Tayyip Erdoğan) tha se hapësira gjeografike që është e rrethuar si në një rreth zjarri, përjeton ditë të dhimbshme...
0 1195

"Dënojmë përpjekjen e qeverisë pushtuese për të legjitimuar ndalimin e thirrjes së ezanit dhe politikën e saj dirigjuese, e cila do të pengojë bisedimet...
0 1611

Popullsia në Katar, vend i cili do të vizitohet nga presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdoğan në kuadër të vizitës së tij në...
0 1148

Referendumi i ardhshëm për ndryshimet kushtetuese në Turqi do tu mundësojë votuesve të ndryshojnë kushtetutën aktuale që është produkt i puçit, deklaroi të...
0 1121

Në një artikull të botuar në njërën nga gazetat prestigjioze të Hungarisë, "Magyar Idok", aktivitetet e biznesmenit të famshëm amerikan George Soros janë...
0 1290

Forcat izraelite të sigurisë kanë arrestuar përfaqësuesin e Agjencisë Turke për Bashkëpunim Ndërkombëtar dhe Koordinim (TIKA) Muhammad Murtec për Gaza-n. Shtetasi palestinez Murtec...
0 1447

Turqia i është përgjigjur me një raport/plan operativ Shteteve të Bashkuara të Amerikës, vend ky që këmbëngul vazhdimisht për të ndërmarrë një operacion ushtarak...

KULTURË

0 2790

Xamia Tur-u Sina në Etiopi, e cila prej më shumë se gjysmë shekulli ka arritur të ekzistojë që është e ndërtuar prej kashte,...