BOTË

0 880

Gjykata në Egjipt ka vendosur për lirimin e 10 anëtarëve të grupit Vëllazëria Muslimane. Lirimi i tyre nga burgu është bërë për shkak...
0 1715

Zëdhënësi i Presidencës Ibrahim Kallën (Ibrahim Kalın) kritikoi mos mbështetjen e koalicionit ndërkombëtarë ndaj Turqisë, që lufton me organizatën terroriste DAESH në rajon El...
0 848

Presidenti Rexhep Tajip Erdoan (Recep Tayyip Erdoğan) tha se klima e pajtimit kombëtar, të cilin e vuri në pah poeti Mehmet Akif Ersoj në...
0 830

Presidenti i Rumanisë Klaus Iohannis ka refuzuar kërkesën që kryeministre e vendit të emërohet Sevil Shhaideh, e cila është me origjinë tataro-turke, nga...
0 1676

Namazet e drekës, ikindisë dhe akshamit falen brenda dy orëve në qytetet e veriut të vendeve skandinave, si në Kiruna të Suedisë dhe...
0 1257

Zëdhënësi i Presidencës së Republikës së Turqisë, Ibrahim Kalin, njoftoi të hënën se 44 mijë persona janë evakuuar nga qyteti Halep i Sirisë dhe...
0 1310

Turqia renditet tashmë në mesin e vendeve me nivel të lartë të ardhurash. Organizata për Bashkëpunim dhe Zhvillim Ekonomik (OECD) deklaroi të dielën në mbrëmje...
0 1071

Rreth 2.000 terroristë anëtarë të DAESH-it i janë bashkuar organizatës separatiste PKK, e klasifikuar gjithashtu si grup terrorist nga Turqia, Shtetet e Bashkuara të...
0 1508

Në Turqi këtë vit janë vendosur në shërbim veprat gjigante të cilat priteshin me kuriozitet për shkak të teknologjisë dhe madhësisë së buxhetit...
0 1124

Në kuadër të ofensivës Mburoja e Eufratit të paktën 68 militantë të organizatës terroriste DEASH janë neutralizuar nga forcat ushtarake turke në El...

KULTURË

0 2403

Xamia Tur-u Sina në Etiopi, e cila prej më shumë se gjysmë shekulli ka arritur të ekzistojë që është e ndërtuar prej kashte,...