BOTË

0 1137

Rreth 2.000 terroristë anëtarë të DAESH-it i janë bashkuar organizatës separatiste PKK, e klasifikuar gjithashtu si grup terrorist nga Turqia, Shtetet e Bashkuara të...
0 1575

Në Turqi këtë vit janë vendosur në shërbim veprat gjigante të cilat priteshin me kuriozitet për shkak të teknologjisë dhe madhësisë së buxhetit...
0 1201

Në kuadër të ofensivës Mburoja e Eufratit të paktën 68 militantë të organizatës terroriste DEASH janë neutralizuar nga forcat ushtarake turke në El...
0 1307

Delegacioni i Dijetarëve dhe Ftuesve (thirrësve) të Jerusalemit, vendimin e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara për ndalimin e veprimtarive të vendbanimeve të...
0 1582

Turqia duhet të pastrojë El Bab-in në mënyrë që të largojë organizatat terroriste, si DEASH dhe PYD/PKK nga kufiri si dhe të ndalojë...
0 904

Zëvendëskryeministri i Turqisë, Numan Kurtulmuş, ka marrë pjesë në Konferencën e 11-të të Ministrave të Informacionit të Vendeve Islame. Konferenca është organizuar nga...
0 1297

Rumania mund të drejtohet për herë të parë nga një kryeministre femër. Liviu Dragnea, kreu i partisë Social Demokratike të Rumanisë, që fitoi zgjedhjet...
0 1818

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka pritur me një ceremoni shtetërore homologun e tij shqiptar, Bujar Nishani, i cili ndodhet për një...
0 1146

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka pritur sot në selinë e Presidencës së Turqisë vajzën 7-vjeçare Bana dhe familjen e saj, e...
0 1675

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, mori pjesë të martën në ceremoninë e inaugurimit të Tunelit Euroaziatik për automjetet, i cili bashkon Azinë me...

KULTURË

0 2722

Xamia Tur-u Sina në Etiopi, e cila prej më shumë se gjysmë shekulli ka arritur të ekzistojë që është e ndërtuar prej kashte,...