BOTË

0 943

Gjykata e Lartë Administrative në Francë sot ka pezulluar vendimin për ndalesën e mbajtjes së burkinit në plazhet e disa vendpushimeve në këtë vend,...
0 1979

Gruaja e parë myslimane me uniformë islame ka filluar punën si police në qytetin Dirbort në Michigan të SHBA. Sipas Press TV, Amel Shamut, e...
0 1101

Në Stamboll u inaugurua ura më e gjërë në Botë "Yavuz Sultan Selim", ura e tretë që e lidh Evropën me Azinë. Në...
0 1681

Kur u hodh në treg, fillimisht në mars, koleksioni i “Marks and Spencer” për rrobabanjot e mbuluara (burkini) u kritikua së tepërmi. Mirëpo, disa...
0 1088

Kalorësia Mbretërore e Policisë kanadeze (RCMP) ka lejuar mbajtjen e hixhabit për policet muslimane, raporton Anadolu Agency (AA). Zëdhënësi i zyres së ministrit kanadez për...
0 1122

Pjesëtarët e Ushtrisë së Lirë Siriane (FSA) në operacionin kundër organizatës terroriste DAESH, kanë hyrë në qendër të Jarabulus-it, në kufi të Turqisë dhe...
0 1206

Në plazhet e qytetit port të Nicës patrullojnë ekipe të armatosura policore të cilët largojnë, gjegjësisht dëbojnë gratë që mbajnë burkini, raporton Anadolu Agency...
0 999

Pjesëtarët e Ushtrisë së Lirë Siriane në kuadër të operacionit “Mburoja e Eufratit” kanë marrë kontrollin nga DAESH-i mbi fshatin Keklice, i cili është...
0 908

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, në një fjalim të mbajtur në ceremoninë e emërimeve dhe selektimeve në Qendrën Kulturore dhe Kongreseve Kombëtare Beştepe,...
0 1057

Pjesëtarët e Ushtrisë së Lirë Siriane në kuadër të operacionit “Mburoja e Eufratit” kanë arritur afër fshatit Keklice, i cili nga kufiri turk me...

KULTURË

0 3025

Xamia Tur-u Sina në Etiopi, e cila prej më shumë se gjysmë shekulli ka arritur të ekzistojë që është e ndërtuar prej kashte,...