BOTË

0 770

Kombet e Bashkuara dhe Shtetet e Bashkuara e kanë dënuar sulmin me zjarrvënie të qëllimshme në një shtëpi në Bregun Perëndimor nga ekstremistët e...
0 700

Kolonët hebrenj në Nablus të Bregut Perendimor gjuajtën të premtën me armë zjarri mbi një shtëpi të një familjeje palestineze ku si pasojë mbeti...
0 774

Erdoğan nga aeroporti Halim Perdanakusuma i Xhakartës u përcoll nga Ministrja e jashtme e Indonezisë Retho Marsudi dhe Ambasadori i Turqisë në Xhakaartë Zekeriya...
0 1071

Në një sulm terrorist ndaj një stacioni policorë afër qytetit të Adana-s në jug të Turqisë u vranë dy policë dhe dy pjestarë të...
0 1444

Në Turqi është zbuluar një libër i cili mendohet se është Bibla më e vjetër që mund të ketë ekzistuar. Sipas datimit me izotope të...
0 980

Sipas vlerësimeve të ekspertëve, numri i popullsisë së botës deri në vitin 2030 do të rritet në 8.5 miliardë, në 2050 në 9.7 miliard,...
0 917

Saif al-Islam Gaddafi, djali i udhëheqësit të vrarë libian, Muamar Gaddafi, dhe ish-zyrtarë të tjerë libianë u dënuan në mungesë sot me vdekje, raporton...
0 893

Shtetet e Bashkuara dhe Turqia po punojnë së bashku mbi një plan ushtarak për të pastruar veriun e Sirisë nga militantët e ISIS, kanë...
0 1028

Kryeministri turk, Ahmet Davutoglu, ka thënë se sulmet ajrore të Turqisë kundër militantëve të Shtetit Islamik dhe të Partisë Punëtore të Kurdistanit (PPK) në...
0 807

Autoritetet turke po ndërmarrin masa të reja në kufi me Sirinë, ku tashmë ka nisur shkëmbimi i zjarrit me organizatën terroriste DAESH. Nëpërmjet Sistemit të...

KULTURË

0 2406

Xamia Tur-u Sina në Etiopi, e cila prej më shumë se gjysmë shekulli ka arritur të ekzistojë që është e ndërtuar prej kashte,...