BOTË

0 920

Njoftohet se ka shkuar në mbi 1900 persona numri i viktimave që shkaktoi tërmeti me madhësi 7,8 ballë sipas shkallës Rihter, që goditi të...
0 897

Angelina Jolie: “Refugjatët e sirisë nuk kanë mundësi të vijnë e të tregojnë shqetësimet e tyre duke ardhur në Këshillin e Sigurimit të Kombeve...
0 859

Turqia e indinjuar me deklaratat se ndaj armenëve është kryer gjenocid. Zëvendës ministri i punëve të jashtme të Turqisë, Naci Koru, ka deklaruar sot në...
0 1060

Tubime të shumta ka pasur në shumë vende të Ballkanit si Shqipëri, Kosovë, Maqedoni, Bosnje Hercegovinë, dhe Mal të ZI në shenjë reagimi ndaj...
0 709

Ish-shefi i CIA-s, David Petraeus, është dënuar me dy vjet liri me kusht dhe me një gjobë prej 100,000 dollarësh, për keqpërdorim të informacioneve...
0 779

Në Qendrën e Kongresit në Bërdo, filloi takimi i ministrave të Jashtëm të vendeve të rajonit të Ballkanit Perëndimor, organizuar nga Ministrat e Jashtëm...
0 703

Ministria e Punëve të Jashtme të Turqisë, duke e cilësuar si "Vrasje të Drejtësisë" deklaratën e Parlamentit Austriak në lidhje me ngjarjet e vitit...
0 893

Presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdogan ka përsëritur se Turqia është e gatshme të hapë të gjitha arkivat mbi ngjarjet nga viti 1915 dhe...
0 676

Kryeministri turk, Ahmet Davutoglu, deklaroi se çështja në lidhje me ngjarjet e 1915-s provokohet vazhdimisht nga palët e treta. I ftuar në transmetimin direkt të...
0 775

Armiku më i madh i Rusisë është DAESH-i dhe jo SHBA-të, deklaroi sot ministri rus i Punëve të Jashtme, Sergei Lavrov, pavarësisht marrëdhënieve të...

KULTURË

0 2406

Xamia Tur-u Sina në Etiopi, e cila prej më shumë se gjysmë shekulli ka arritur të ekzistojë që është e ndërtuar prej kashte,...