BOTË

0 787

Ministria e Punëve të Jashtme të Turqisë, duke e cilësuar si "Vrasje të Drejtësisë" deklaratën e Parlamentit Austriak në lidhje me ngjarjet e vitit...
0 970

Presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdogan ka përsëritur se Turqia është e gatshme të hapë të gjitha arkivat mbi ngjarjet nga viti 1915 dhe...
0 748

Kryeministri turk, Ahmet Davutoglu, deklaroi se çështja në lidhje me ngjarjet e 1915-s provokohet vazhdimisht nga palët e treta. I ftuar në transmetimin direkt të...
0 863

Armiku më i madh i Rusisë është DAESH-i dhe jo SHBA-të, deklaroi sot ministri rus i Punëve të Jashtme, Sergei Lavrov, pavarësisht marrëdhënieve të...
0 2565

Forcat detare të SHBA-së USS Normandy janë në shoqërim të aeroplanmbajtëses USS Theodore Roosevelt, ku të dielën lundroi nga bazat e Gjirit Arabik në...
0 781

Presidenti i Jemenit, Abdurabbu Mansour Hadi ka konfirmuar lajmin e përfundimit të sulmeve ajrore të koalicionit “Stuhia e Vendosmërisë" ndaj pozicioneve të Husive në...
0 838

Zëdhënësja e Këshillit të Sigurimit Kombëtar të Shtëpisë së Bardhë, Bernadette Meehan, njoftoi se presidenti amerikan, Barak Obama në deklaratën e tij që do...
0 948

Avionët luftarakë të koalicionit të udhëhequr nga Arabia Saudite kanë qëlluar një urë që lidh qytetin Ibb dhe kryeqytetin e Jemenit. Si pasojë e një...
0 825

“Nuk mendojmë se në historinë tonë ka një faqe të zezë të tillë”, deklaroi Zv/kryeministri dhe zëdhënësi i qeverisë turke, Bulent Arinç, në lidhje...
0 699

Ish-presidenti egjiptian, Mohamed Morsi, rrëzuar në vitin 2013 nga ushtria, u dënua sot me 20 vjet heqje lirie për përfshirjen në arrestimin dhe torturimin...

KULTURË

0 2777

Xamia Tur-u Sina në Etiopi, e cila prej më shumë se gjysmë shekulli ka arritur të ekzistojë që është e ndërtuar prej kashte,...