BOTË

0 1383

Numri i 3 milionë refugjatëve të ardhur në Turqi tejkalon numrin e popullsisë të 61 vendeve. Këta refugjatë janë larguar nga lufta e...
0 1080

Përfaqësuesi i posaçëm i Kombeve të Bashkuara për Sirinë, Staffan de Mistura, deklaroi të enjten se një sukses i mundshëm i Turqisë, Rusisë dhe...
0 18871

Zëvendëskryeministri i Turqisë, Numan Kurtullmush (Numan Kurtulmuş) e ka vlerësuar si të papranueshëm nismën për ndalimin e ezanit në Izrael duke shtuar se kjo...
0 883

Thuhet se Departamenti Amerikan i Mbrojtjes (Pentagon), po përgatit një sugjerim për dërgimin e trupave tokësore në Siri, transmeton Anadolu Agency (AA). Sipas...
0 1145

Edhe gjashtë vite pas përmbysjes së qeverisjes 42-vjeçare të Muammar Gadafit si rezultat i kryengritjeve që filluan në shkurt të vitit 2011, në...
0 1023

Nga Erdal ŞİMŞEK  Shprehja "terrorizmi islamik" që përdori kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel gjatë vizitës zyrtare në Turqi shkaktoi shumë polemika. Merkel e emërtoi "terrorist...
0 1284

Në operacionin e Forcave të Armatosura Turke “Mburoja e Eufratit”, që vazhdon në veri të Sirisë me qëllim spastrimin e kësaj zone nga elementët...
0 1262

Presidenti Rexhep Tajip Erdogan (Recep Tayyip Erdoğan) tha se hapësira gjeografike që është e rrethuar si në një rreth zjarri, përjeton ditë të dhimbshme...
0 1177

"Dënojmë përpjekjen e qeverisë pushtuese për të legjitimuar ndalimin e thirrjes së ezanit dhe politikën e saj dirigjuese, e cila do të pengojë bisedimet...
0 1574

Popullsia në Katar, vend i cili do të vizitohet nga presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdoğan në kuadër të vizitës së tij në...

KULTURË

0 2725

Xamia Tur-u Sina në Etiopi, e cila prej më shumë se gjysmë shekulli ka arritur të ekzistojë që është e ndërtuar prej kashte,...