Home Lajme KOSOVË Kurti u bën thirrje qytetarëve të marrin vaksinën kundër Covid-19

Kryeministri i vendit Albin Kurti përmes një postimi në Facebook iu ka bërë thirrje të gjithë qytetatarëve mbi moshën 18 vjecare që të vaksionohen kundër Covid-19.

Ai ka thënë se pas përkushtimit të madh është arritur që të vihet nën kontroll pandemia dhe të ulet dukshëm numri i rasteve në vendin tonë.
Mirëpo ai ka thënë se tash rrezikohemi nga përhapja e variantit “Delta”, dhe se për këtë duhet të kemi mbrjetje duke u vaksinuar të gjithë masivisht.

“Vaksinat i kemi siguruar. Ato janë të sigurta. Kosova është vendi i vetëm në rajon që po përdorë vetëm vaksinat e aprovuara nga Agjencia Federale e Barnave të Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Agjencia Evropiane e Barnave, pra Pfizer dhe Astrazeneca. Tani mund të vaksinohen të gjithë qytetarët mbi moshën 18 vjeç dhe mund të zgjedhin vaksinën që dëshirojnë ta marrin”, ka shkruar