Home Lajme KOSOVË SOT NË BRUKSEL DELEGACIONET TEKNIKE, PËRGATITJE PËR TAKIMIN E NESËRM TË KRYEMINISTRAVE...

Sot në Bruksel delegacionet teknike të Kosovës dhe Serbisë do të provojnë të gjejnë përafrime për temat që nesër do të diskutohen në nivel kryeministrash, mes Isa Mustafës e Aleksandar Vuçiq, me ndërmjetësim të shefes së diplomacisë evropiane, Frederica Mogherini, raporton lajmi.net.

Kosova dhe Serbia nesër do të provojnë të arrijnë marrëveshje për telekomunikacionin, të ashtuquajturin Park të Paqes, energjinë dhe Asociacionin e Komunave me shumicë serbe.
Komuniteti ndërkombëtar pret që kryeministrat Mustafa e Vuçiq, gjatë raundit të ardhshëm në Bruksel të arrijnë përparim konkret.

Të dy delegacionet, të udhëhequra nga kryeministrat Vuçiq e Mustafa do të takohen për herë të dytë brenda më pak se një jave, pas takimit të së martës së kaluar.
Në takimin e javës së kaluar palët arritën vetëm një marrëveshje, atë të policave të sigurimit për automjete, marrëveshje e cila lehtëson shumë lëvizjen e lirë të qytetarëve në të dy anët e kufirit Kosovë-Serbi.

KULTURË

0 2770

Xamia Tur-u Sina në Etiopi, e cila prej më shumë se gjysmë shekulli ka arritur të ekzistojë që është e ndërtuar prej kashte,...