Home Lajme BOTË Me shqiponjën në bluze, shqiptari në protestën pro Trump në SHBA

SHBA u përfshi nga një protestë e fuqishme për shkak se ata që mbështesin Donald Trump nuk ishin dakord me certifikimin e Joe Biden si president i ri. Pretendimi kryesor nga Administrata Trump ka patur të bëjë pikërisht me manipulimin e zgjedhjeve nga ana e demokratëve.Qindra protestues mësynë ambientet e brendshme të Kongresit Amerikan dhe përplasjet me policinë dhe forcat e sigurisë nuk munguan. Derimë tani si pasojë e përplasjeve 4 persona raportohet të kenë humbur jetën dhe shumë të tjerë janë lënduar. Një nga pjesmarrësit e protestës ishte dhe John Alite, me origjinë shqiptare dhe një nga mbështetësit më të zjarrtë të Trump.