Home Lajme KOSOVË Ndërron jetë ikona e muzikës shqipe, Ismet Peja

Ka ndëruar jetë në moshën 83-vjeçare një ndër këngëtarët më të mirë të muzikës shqipe, Ismet PejaAi ka ndëruar jetë në orët e para të mëngjesit të së hënës, ndërkaq lajmin për vdekjen e ka bërë të ditur djali i tij, Visar Peja.Ismet Peja ka lindur më 27 prill 1937. Ai ishte këngëtar i këngëve të vjetra qytetare. Lindi në Gjakovë dhe është i biri i Musa Pejës, i cili ishte po ashtu këngëtar i melosit shqiptar.Që në fëmijëri prej moshës 13/14 vjeçare filloi të merrej me muzikë. Sukseset më të mëdha i arriti me shoqërinë muzikore “Hajdar Dushi”, me të cilën kishte prezantime të shumta në TVP dhe Radio Prishtinë.Albumi i tij i parë doli në vitin 1986 me orkestrën e “Hajdar Dushit”.