Home Lajme Sulmohet fizikisht një infermier në Spitalin e Prizrenit

Pershendetje,ne emer te Sindikates se Spitalit te Pergjithshem Prizren ju lutemi qe ta botoni kete reagim.
Mbremjen e 14 marsit rreth ores 22 eshte sulmuar fizikisht infermieri me pervoje mbi 30 vjeqare i repartit te Radiologjise, nga familjari i nje pacienti.Pacienti ka ardhe me nje udhezim pa emer e mbiemer dhe pa shenime perkatese per pacientin per te bere nje radiografi dhe kjo ka qene arsyeja vetem pse infermieri ka kerkuar qe ti jep shenimet personale percjellesi,babai i pecientit i ka thene kqyr kryje ti punen e mos kerko shenime tjera dhe mandej papritur e ka sulmuar fizikisht duke e goditur ne pjesen e syrit infermierin pas se ciles ai i trullosur e i lenduar ne sy ka shkuar ne repartin e emergjences qe ka qene ne afersi e ku perserii personi qe e ka sulmuar ka ardhur pas tij dhe ka dashte ta sulmoje prape por per shkak te prezences tani te puntoreve tjere nuk ka ndodhur. Duhet cekur se infermieri i sulmuar eshte me pervoje mbi 30 vjeqare,i njohur per sjelljet e tij korrekte dhe i palodhshem ne punen e tij ne repartin qe ne kete situate pandemie e ban barren mjaft te madhe,kur brenda dites behen me qindra sherbime per paciente spitalor dhe jashtespitalor,prandaj ne si Sindikate reagojme fuqishem ne mbrojtjen e dinjitetit te puntoreve shendetsor dhe kerkojme nga organet kompetente qe rastet e tilla te mos perseriten dhe te parandalohen,kerkojme nga qytetaret qe te kene sjellje te duhur dhe te kene respektin per punen e palodhshme dhe te perditshme ne kete situate dhe ne keto kohra te veshtira per te gjithe.
Vlen te ceket se per kete rast eshte njohtuar menjehere policia.
Dr Shkelzen Krasniqi
Kryetar i Sindikates se Spitalit,Prizren
Thuhet në komunikatën e dërguar në Rtv Besa.