Home Lajme KOSOVË Vendim: Orë policore në 7 komunat e Kosovës

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, në një konferencë të përbashkët me ministrin e Shëndetësisë, Armend Zemaj ka prezantuar masat e reja anticovid19, duke e cilësuar gjendjen alarmante në vend, shkruan IndeksOnline. “Kemi marrë dy veprime për 7 komuna me rrezikshmëri të lartë të infeksionit, të lejohët akvitiviteti ekonomik deri në orën 19:00 sipas manulit të shëndetësisë.Nga ora 19:00 mbyllet çdo aktivitet ekonomik dhe vendoset kufizim i plotë i lëvizjes së qytetarëve në këto komuna.E dyta, ndalohen hyrjet daljet në këto komuna nga ora 19:00 deri në orën 05:00 të mëngjesit”, tha ai.Në zonë të kuqe, janë këto komuna: Podujeva, Prishtina,Obliqi, Fushë-Kosova, Shtimja, Gjilani, Gjakova.